Nowy sylabus ISTQB® 2018. Co nowego?

4.5 (142 ocen) , ostatnia aktualizacja 1.06.2020 r.


W minionym roku w oparciu o doświadczenia specjalistów i przede wszystkim praktyków testowania oprogramowania ISTQB® zaktualizował sylabusa poziomu podstawowego do nowej wersji. W drugiej połowie 2018 roku pojawił się nowy sylabus ISTQB® w wersji angielskiej a od końca kwietnia pojawiła się polska wersja językowa na stronie SJSI. Od stycznia możliwe jest już zdawanie egzaminów ISTQB® Poziom Podstawowy po angielsku, od maja 2019 roku ruszyły szkolenia wg nowej wersji sylabusa ISTQB®, aktualnie egzaminy odbywają się jedynie wg nowej wersji sylabusa ISTQB®.

Powody wprowadzenia nowego sylabusa

Obowiązujący sylabus ISTQB® był z 2011 roku i nie odpowiadał już stanowi współczesnego testowania. Ponadto przewiduje się cykliczne uaktualnienia sylabusa ISTQB® co ok. 5 lat. Nowa wersja sylabusa ISTQB® uwzględnia współczesne techniki wytwarzania oprogramowania jak np. agile, devops, CI i CD. Dodatkowo pojawia się tam kilka słów o IoT. To co przemawiało za zmianami to większe skupienie na praktycznym zastosowaniu teorii. W nowych materiałach szkoleniowych wyeliminowane zostaną nierealistyczne przykłady i przewiduje się sporo przykładów z życia wziętych.

Nowy sylabus ISTQB®

Zasadnicze zmiany w nowym sylabusie w porównaniu do sylabusa ISTQB® z 2011 roku

Nowy sylabus 2018 to nadal 6 takich samych rozdziałów (nieznaczne zmiany w tytułach), ale każdy cel nauczania odpowiada jednej sekcji nowego sylabusa ISTQB®. Jest to zdecydowanie bardziej uporządkowane oraz ma znacznie przejrzystą i logiczną strukturę. Niemniej zmiany są dość spore. Ocenia się, że około 50% materiału uległo modyfikacji. Materiał jest znacznie bardziej rozbudowany pod kątem technik statycznych (przeglądy), ale z kolei usunięto rozdział o analizie statycznej jako części mniej praktycznej z punktu widzenia testera. Przywiązuje się większą uwagę do technik czarnoskrzynkowych i opartych na doświadczeniu. Techniki białoskrzynkowe są omawiane bardziej realistycznie. Są znacznie mniej używane niż techniki czarnoskrzynkowe i tym samym zostały uproszczone. Wiele osób ucieszy fakt, że na poziomie podstawowym nie wymaga się już rozrysowywania instrukcji i decyzji. Ze zmian drugoplanowych, materiał dostosowano do bieżących standardów, ISO/IEC/IEEE 29119 Software Testing Standard zamiast IEEE 829, ISO/IEC 25010 – Quality Model zamiast ISO 9126 i ISO/IEC 20246 – Work Product Reviews zamiast IEEE 1028.

Przykładowe egzaminy wg nowego sylabusa

Często można było się spotkać z opiniami, że mało jest dostępnych przykładowych testów, a pytania, które pojawiają się w internecie są bardzo często niskiej jakości i stworzone niezgodne z obowiązującymi zasadami. Dlatego też docelowo planuje się trzy przykładowe egzaminy na stronie ISTQB®.

Czas trwania kursu

Według informacji zawartych w nowym sylabusie ISTQB® 2018 wynika, że na naukę należy przeznaczyć 16 godzin 45 minut. To nadal 3 dni szkolenia. Rozdział pierwszy zawiera więcej czasu na omówienie procesu testowego, a ponadto dotychczasowa sekcja 4.1 czyli proces rozwoju testów przeniesiono do pierwszego rozdziału. Rozdział drugi został istotnie uaktualniony, ale główne idee pozostają bez zmian. Rozdział trzeci kładzie większy nacisk na przeglądy - brak części o analizie statycznej (wspieranej narzędziami), a proces przeglądu jest tu mniej sformalizowany. Rozdział czwarty zajmuje generalnie więcej czasu ze względu na większy nacisk na techniki testowania. Pojawiają się ćwiczenia związane z maskowaniem awarii, minimalizacją tablic decyzyjnych, przejściem między stanami z wykorzystaniem warunków dozoru (guard condition). Rozdział piąty został nieznacznie zmieniony, ale generalnie zawiera sporo materiału, który jest łatwiejszy do przyswojenia. Rozdział szósty pozostaje bez zmian.

Zmiana słownictwa w nowym sylabusie

Zmiana terminologii używanej w nowym sylabusie ISTQB® jest podyktowana wprowadzeniem nowej wersji słownika. W miejsce technik projektowania testów pojawiają się techniki testowania. Definitywnie zlikwidowano pojęcie testów regresywnych/regresyjnych. Pozostały tylko testy regresji. Oprogramowanie commercial off-the-shelf (COTS) to oprogramowanie do powszechnej sprzedaży, a nie oprogramowanie z półki, a np. epic to opowieść.

Autor: Paweł Kwasik