Jak zdawać egzamin ISTQB®? Po polsku czy po angielsku?

4.4 (15 ocen) , ostatnia aktualizacja 5.06.2020 r.


Często zastanawiacie się w jakim języku zdawać egzamin ISTQB®. Bardzo często rozważacie zdawanie egzaminu po polsku lub po angielsku. Przede wszystkim istnieje możliwość zdawania także w innych językach – wszystko zależy od dostawcy egzaminów. Dwoma największymi dostawcami egzaminów w Polsce są SJSI (Stowarzyszenie Jakości Systemów Informatycznych) oraz GASQ (Global Association for Software Quality). O ile SJSI umożliwia zdawanie egzaminów w formie papierowej oraz elektronicznej to egzaminy GASQ są zdawane elektronicznie. Główna zasada to zdawać egzamin ISTQB® w takim samym języku, w którym się przygotowujemy.

Za zdawaniem w języku angielskim przemawia słownictwo, które jest spójne z często używanym językiem branżowym (np. ‘burndown chart’ zamiast pisania ‘diagram wypalenia’). Do tego dochodzi dobra jakość tłumaczonych pytań oraz sporo materiałów do nauki i próbnych pytań.

Czy zdanie egzaminu po angielsku pozwoli mi szybciej znaleźć pracę jako tester oprogramowania?

Niestety na certyfikacie nie ma ani oceny, ani ilości punktów czy informacji o języku, w którym był zdawany egzamin ISTQB®. Warto jednak pamiętać, że spora liczba firm na rynku to firmy z obcym kapitałem, takie, gdzie cała dokumentacja projektowa i wewnątrzfirmowa może być prowadzona jest w języku angielskim. Oczywiście jeśli będziemy się starali o pracę w takich firmach to nauka do egzaminu oraz słownictwo anglojęzyczne mogą nam jedynie pomóc na rozmowie kwalifikacyjnej i późniejszym wdrażaniu się w pracę.

ISTQB® po polsku czy angielsku

Czy pytania egzaminacyjne mogą się różnić w zależności od wybranego języka?

Należy pamiętać, że pytania są bywają tłumaczone z języka angielskiego na inne języki a co za tym idzie użyta terminologia może nieznacznie odbiegać od języka używanego na co dzień. Z tego co zapewniają dostawcy egzaminów to pytania pochodzące zarówno z SJSI jak i z GASQ są bardzo zbliżone i na tym samym poziomie trudności.

Jak przygotować się do egzaminu?

Przede wszystkim zdanie ISTQB® to nic trudnego. Istnieje dużo materiałów do nauki, począwszy od sylabusa i próbnych pytań (zarówno na stronie SJSI jak i w naszym serwisie). Nie ucz się sylabusa na pamięć – nie warto. Warto natomiast przeczytać go przynajmniej raz ze zrozumieniem i wykonać próbne pytania do każdego z rozdziałów. Dodatkowo dobrze zapoznać się z próbnymi egzaminami które mają opisany klucz odpowiedzi. Jeśli chcemy zdawać certyfikat po ukończonym to dobrze byłoby przeczytać sylabus jeszcze przed jego rozpoczęciem. Z kolei, jeśli chcesz się uczyć się na własną rękę to niestety samemu musimy nadrobić to co dostalibyśmy na kursie – poza samym sylabusem najlepiej przerobić możliwie dużo pytań próbnych. Do tego wiadomo - dobrze się wyspać, zjeść śniadanie i nie spóźnić się na egzamin.

Jako akredytowany dostawca szkoleń ISTQB® oferujemy kursy zarówno w języku polskim jak i angielskim. Zapraszamy do współpracy oraz powodzenia na egzaminie!

Autor: Paweł Kwasik