4.4 (9 ocen) , ostatnia aktualizacja 4.04.2020 r.


Potwierdzenie swoich umiejętności z zakresu testowania z pewnością wypływa pozytywnie na rozwój twojej kariery. Oczywiście bardzo często spotkać można krytyczne opinie na temat certyfikacji a niestety sporadycznie można spotkać wartościowe opinie, dlaczego warto przystąpić do egzaminu ISTQB®. Taka forma rozwoju osobistego daje Wam także dużo większe możliwości zmiany wewnątrz organizacji, w której pracujecie na co dzień. Nawet jeśli jesteście zadowoleni z waszej aktualnej sytuacji w pracy to szkolenie ISTQB® i uzyskanie certyfikatu jest elementem rozwoju Twoich umiejętności technicznych.

Czy po otrzymaniu certyfikatu mam wyższe kwalifikacje zawodowe?

Oczywiście, że tak. Pozytywne zdanie certyfikatu jest wyznacznikiem Twoich kwalifikacji zawodowych. Pamiętaj, że samo przejrzenie sylabusa i pytań egzaminacyjnych nic nie kosztuje a jest to doskonały sposób na przygotowanie do szkolenia ISTQB®. Nawet jeśli nie jesteś pewien czy testowanie przyniesie Ci sporo satysfakcji to warto przejrzeć zakres materiału wymagany podczas egzaminu tak żeby wiedzieć czego możemy się na nim spodziewać. Taki egzamin jest bardzo dobrą inwestycją Twoich pieniędzy. Wiele osób po uzyskaniu certyfikatu zmienia swoje CV na profilach branżowych i pomimo tego, że nie szukają aktualnie nowych wyzwań to kontaktują się z nimi osoby z propozycją współpracy. Takie rozmowy nie są zobowiązujące i myślę, że zawsze warto zorientować się o możliwościach jakie daje rynek IT. Często praca zdalna jest takim trybem pracy który jest na celowniku osób, które chcą się przebranżowić. Możliwość pierwszej pracy w trybie zdalnym może być nieco rozczarowująca, ponieważ takich ofert pracy jest stosunkowo niewiele a poza tym oferty pracy zdalnej są z reguły kierowane do osób nieco bardziej doświadczonych.

Egzamin ISTQB®

Czy warto połączyć szkolenie ISTQB® z egzaminem ISTQB®?

Muszę powiedzieć, że nawet należy tak zrobić. Czy można podejść do egzaminu bez szkolenia ISTQB®? Oczywiście, ale jeśli mówimy o zdawalności to właśnie osoby, które przygotowują się we własnym zakresie mają niższą zdawalność niż nasi kursanci. Podczas szkolenia ISTQB® omawiamy zarówno ćwiczenia praktyczne, egzamin próbny oraz szczegóły dotyczące poszczególnych rozdziałów. Bardzo dużo uwagi poświęcamy rozdziałowi czwartemu, czyli na techniki testowania. Ten rozdział jest najciekawszy i zawiera najwięcej ćwiczeń praktycznych, a nasi kursanci chwalą sobie to, że mogą przećwiczyć teorie na praktycznych przykładach. Zdawalność kursantów, którzy uczestniczyli w naszych szkoleniach ISTQB® sięga 90-93 %.

Autor: Paweł Kwasik