4.8 (15 ocen) , ostatnia aktualizacja 4.06.2020 r.


Tak, jak najbardziej. Szkolenie ISTQB® daje możliwość wyróżnienia siebie w tłumie kandydatów i umożliwia zaprezentowanie swojej osoby już na rozmowie kwalifikacyjnej. Jako ciekawostkę można tutaj wspomnieć m.in. o tym, że certyfikat ISTQB® jest często wymagany w zamówieniach publicznych w zakresie testowania programowania. Innymi słowy, jeśli masz już za sobą szkolenie ISTQB® to z pewnością będziesz potencjalnie lepszym kandydatem niż osoby, które w nim nie uczestniczyły.

Plusy i minusy szkolenia ISTQB®

Szczerze mówiąc to nie przychodzą mi przychodzi do głowy żadne minusy – być może to, że wymaga od nas skupienia na temacie i nauki. Natomiast z plusów można śmiało wymienić kilka najbardziej istotnych. Przede wszystkim certyfikat ISTQB® jest uznawany na całym świecie i to uznana światowa marka. Jest to obecnie najbardziej rozpoznawany certyfikat w branży IT. Wielu może sobie nie zdawać z tego sprawy, ale bardzo często podczas rekrutacji do firm IT wiedza ze szkolenia ISTQB® stanowi dodatkowy atut, a często tak naprawdę początek rozmowy na interview co ma kluczowe znaczenie w procesie rekrutacji. Kolejnym z plusów jest możliwość solidnego przygotowania do uzyskania certyfikatu ISTQB® w połączeniu ze szkoleniem poprzedzającym egzamin. Zaleca się, żeby szkolenie ISTQB® było prowadzone przez akredytowanego trenera ISTQB®, który z pewnością uporządkuje wiedzę nawet bardzo doświadczonym testerom oprogramowania. Z kolei młodszym testerom oprogramowania uzupełnia już posiadaną wiedzę z zakresu testowania oprogramowania. Uczestnictwo w szkoleniu ISTQB® to poświadczenie posiadania testerskich kompetencji, które niejednokrotnie otwiera drogę do dalszej certyfikacji na poziomie zaawansowanym.

Czy warto robić szkolenie ISTQB® pracując w zawodzie testera?

Śmiało można to pytanie odwrócić, czyli dlaczego powinniśmy odradzić podążanie drogą certyfikacji ISTQB®? Szkolenie ISTQB® zakończone egzaminem to duży plus zarówno dla osób, które już od pewnego czasu pracują na stanowisku testera jak i dla tych którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze światem IT. Oczywiście nauka do ISTQB® zajmie Ci mniej czasu i da zdecydowanie lepsze zrozumienie materiału, jeśli już od pewnego czasu pracujesz na stanowisku testera oprogramowania. Można się spotkać z opinią, że udział w szkoleniu ISTQB® można porównać do kursu na prawo jazdy w zawodzie testera. Ponadto szkolenie ISTQB® pozwala obalić różnego rodzaju mity dotyczące testowania, które utarły się przez lata i pozwoli zmienić sposób postrzegania testowania.

ISTQB® pracodawca

Jako akredytowany dostawca szkoleń ISTQB® oferujemy kursy zarówno w języku polskim jak i angielskim. Zapraszamy do współpracy oraz powodzenia na egzaminie!

Autor: Paweł Kwasik