4.8 (15 ocen) , ostatnia aktualizacja 4.06.2020 r.


Tak, jak najbardziej. Szkolenie ISTQB daje możliwość wyróżnienia siebie w tłumie kandydatów i umożliwia zaprezentowanie swojej osoby już na rozmowie kwalifikacyjnej. Jako ciekawostkę można tutaj wspomnieć m.in. o tym, że certyfikat ISTQB jest często wymagany w zamówieniach publicznych w zakresie testowania programowania. Innymi słowy, jeśli masz już za sobą szkolenie ISTQB to z pewnością będziesz potencjalnie lepszym kandydatem niż osoby, które w nim nie uczestniczyły.

Plusy i minusy szkolenia ISTQB

Szczerze mówiąc to nie przychodzą mi przychodzi do głowy żadne minusy – być może to, że wymaga od nas skupienia na temacie i nauki. Natomiast z plusów można śmiało wymienić kilka najbardziej istotnych. Przede wszystkim certyfikat ISTQB jest uznawany na całym świecie i to uznana światowa marka. Jest to obecnie najbardziej rozpoznawany certyfikat w branży IT. Wielu może sobie nie zdawać z tego sprawy, ale bardzo często podczas rekrutacji do firm IT wiedza ze szkolenia ISTQB stanowi dodatkowy atut, a często tak naprawdę początek rozmowy na interview co ma kluczowe znaczenie w procesie rekrutacji. Kolejnym z plusów jest możliwość solidnego przygotowania do uzyskania certyfikatu ISTQB w połączeniu ze szkoleniem poprzedzającym egzamin. Zaleca się, żeby szkolenie ISTQB było prowadzone przez akredytowanego trenera ISTQB, który z pewnością uporządkuje wiedzę nawet bardzo doświadczonym testerom oprogramowania. Z kolei młodszym testerom oprogramowania uzupełnia już posiadaną wiedzę z zakresu testowania oprogramowania. Uczestnictwo w szkoleniu ISTQB to poświadczenie posiadania testerskich kompetencji, które niejednokrotnie otwiera drogę do dalszej certyfikacji na poziomie zaawansowanym.

Czy warto robić szkolenie ISTQB pracując w zawodzie testera?

Śmiało można to pytanie odwrócić, czyli dlaczego powinniśmy odradzić podążanie drogą certyfikacji ISTQB? Szkolenie ISTQB zakończone egzaminem to duży plus zarówno dla osób, które już od pewnego czasu pracują na stanowisku testera jak i dla tych którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze światem IT. Oczywiście nauka do ISTQB zajmie Ci mniej czasu i da zdecydowanie lepsze zrozumienie materiału, jeśli już od pewnego czasu pracujesz na stanowisku testera oprogramowania. Można się spotkać z opinią, że udział w szkoleniu ISTQB można porównać do kursu na prawo jazdy w zawodzie testera. Ponadto szkolenie ISTQB pozwala obalić różnego rodzaju mity dotyczące testowania, które utarły się przez lata i pozwoli zmienić sposób postrzegania testowania.

ISTQB pracodawca

Jako akredytowany dostawca szkoleń ISTQB oferujemy kursy zarówno w języku polskim jak i angielskim. Zapraszamy do współpracy oraz powodzenia na egzaminie!

Autor: Paweł Kwasik