4.5 (46 ocen) , ostatnia aktualizacja 4.06.2020 r.


Egzamin ISTQB® to nieodłączna część szkolenia ISTQB® które jest zakończone certyfikacją. Uzyskanie takiego certyfikatu a tym samym pomyślne przystąpienie do egzaminu ISTQB® to świetna szansa dla osób, które chcą spróbować swoich sił w testowaniu oprogramowania. Często jest tak, że wiedza, którą posiadamy pochodzi głównie z Internetu albo opiera się opiniach znajomych a nie zawsze jest zgodna z rzeczywistością. Egzamin ISTQB® Certified Tester Foundation Level pozwala także obalić pewne mity które się utarły przez długie lata. Jednym z nich jest to, że testowanie = jakość np. jeśli coś przetestujemy to jest lepszej jakości niż system, którego nie testujemy. Pamiętajcie, że egzamin ISTQB® poziom podstawowy daje kwalifikacje do tego, żeby pełnić rolę testera, który może wykonywać, przetwarzać i dokumentować testy. Egzamin ISTQB® nie traci swojej ważności. Oczywiście należy się liczyć z drobnymi zmianami podstawy programowej jak np. nowa wersja sylabusa ISTQB® z 2018 roku, ale wcale nie oznacza to, że nasz certyfikat traci ważność. Nowa podstawa programowa jest nieunikniona, ponieważ świat ciągle idzie do przodu.

Czy warto podejść do egzaminu ISTQB® Certified Tester Foundation Level?

Tak warto, szczególnie dlatego, że daje bardzo dużo możliwości. Przede wszystkim umożliwia dalszą certyfikację w kierunku np. Kierownika Testów albo Analityka Testów. Rozwój naszych umiejętności oraz dalsza certyfikacja to naturalna kolei rzeczy. Egzamin ISTQB® Certified Tester Foundation Level to także potwierdzenie naszych umiejętności, które często otwierają nam furtkę do ciekawszych projektów i lepszego wynagrodzenia.

Czy egzaminy ISTQB® mają znaczenie?

ISTQB® portfolio

Tak, ma to duże znaczenie. Szczególnie jeśli ktoś jest zupełnie „zielony” lub już posiada jakąś wiedzę, ale jest to wiedza pobieżna. Dobrze jest też zastanowić się nad językiem w jakim chcemy przystąpić do egzaminu ISTQB®. O ile egzamin po polsku jest częstą formą certyfikacji to dobrze, żeby zastanowić się np. nad egzaminem w języku angielskim. Na dziś, bardzo wiele ofert pochodzi z firm, które prowadzą projekty dla obcojęzycznego klienta i wtedy angielskie słownictwo i znajomość branżowego języka bardzo ułatwi Wam start. Dodatkowo istnieje możliwość pisania egzaminu w formie papierowej bądź elektronicznej, gdzie zdajemy egzamin ISTQB® Certified Tester Foundation Level online i wynik otrzymujemy bezzwłocznie po zakończeniu egzaminu. W przypadku egzaminów w formie papierowej po napisaniu egzaminu czas oczekiwania na wynik końcowy to minimum pięć dni roboczych.

Jako akredytowany dostawca szkoleń ISTQB® oferujemy kursy zarówno w języku polskim jak i angielskim. Zapraszamy do współpracy oraz powodzenia na egzaminie!

Autor: Paweł Kwasik