4.5 (46 ocen) , ostatnia aktualizacja 4.06.2020 r.


Egzamin ISTQB to nieodłączna część szkolenia ISTQB które jest zakończone certyfikacją. Uzyskanie takiego certyfikatu a tym samym pomyślne przystąpienie do egzaminu ISTQB to świetna szansa dla osób, które chcą spróbować swoich sił w testowaniu oprogramowania. Często jest tak, że wiedza, którą posiadamy pochodzi głównie z Internetu albo opiera się opiniach znajomych a nie zawsze jest zgodna z rzeczywistością. Egzamin ISTQB Foundation Level pozwala także obalić pewne mity które się utarły przez długie lata. Jednym z nich jest to, że testowanie = jakość np. jeśli coś przetestujemy to jest lepszej jakości niż system, którego nie testujemy. Pamiętajcie, że egzamin ISTQB poziom podstawowy daje kwalifikacje do tego, żeby pełnić rolę testera, który może wykonywać, przetwarzać i dokumentować testy. Egzamin ISTQB nie traci swojej ważności. Oczywiście należy się liczyć z drobnymi zmianami podstawy programowej jak np. nowa wersja sylabusa ISTQB z 2018 roku, ale wcale nie oznacza to, że nasz certyfikat traci ważność. Nowa podstawa programowa jest nieunikniona, ponieważ świat ciągle idzie do przodu.

Czy warto podejść do egzaminu ISTQB Foundation Level?

Tak warto, szczególnie dlatego, że daje bardzo dużo możliwości. Przede wszystkim umożliwia dalszą certyfikację w kierunku np. Kierownika Testów albo Analityka Testów. Rozwój naszych umiejętności oraz dalsza certyfikacja to naturalna kolei rzeczy. Egzamin ISTQB Foundation Level to także potwierdzenie naszych umiejętności, które często otwierają nam furtkę do ciekawszych projektów i lepszego wynagrodzenia.

Czy egzaminy ISTQB mają znaczenie?

ISTQB portfolio

Tak, ma to duże znaczenie. Szczególnie jeśli ktoś jest zupełnie „zielony” lub już posiada jakąś wiedzę, ale jest to wiedza pobieżna. Dobrze jest też zastanowić się nad językiem w jakim chcemy przystąpić do egzaminu ISTQB. O ile egzamin po polsku jest częstą formą certyfikacji to dobrze, żeby zastanowić się np. nad egzaminem w języku angielskim. Na dziś, bardzo wiele ofert pochodzi z firm, które prowadzą projekty dla obcojęzycznego klienta i wtedy angielskie słownictwo i znajomość branżowego języka bardzo ułatwi Wam start. Dodatkowo istnieje możliwość pisania egzaminu w formie papierowej bądź elektronicznej, gdzie zdajemy egzamin ISTQB Foundation Level online i wynik otrzymujemy bezzwłocznie po zakończeniu egzaminu. W przypadku egzaminów w formie papierowej po napisaniu egzaminu czas oczekiwania na wynik końcowy to minimum pięć dni roboczych.

Jako akredytowany dostawca szkoleń ISTQB oferujemy kursy zarówno w języku polskim jak i angielskim. Zapraszamy do współpracy oraz powodzenia na egzaminie!

Autor: Paweł Kwasik