4.7 (12 ocen) , ostatnia aktualizacja 18.11.2020 r.

Przebieg szkolenia ISTQB® online

Przede wszystkim - czas trwania szkolenia online jest taki sam jak w formule stacjonarnej. Szkolenia online były przeprowadzane już od dłuższego czasu jednak ze względu na koronawirusa transformacja do świata online znacznie przyspieszyła. Przykładowo, szkolenie ISTQB Foundation online trwa nadal trzy pełne dni, zajęcia rozpoczynają się o 9.00 rano i kończą przed 17.00. Istnieje możliwość udziału w kursie w tygodniu a także w weekendy. Ze względu na to, że zajęcia online wymuszają na uczestnikach konieczność skupienia przed ekranami komputera kurs online przewiduje więcej przerw trakcie zajęć. Szkolenie online przeprowadzane jest z wykorzystaniem narzędzi typu MS Teams, Zoom.us albo Cisco Webex. Niezależnie od tego z którego narzędzia korzystasz to ich funkcje są bardzo podobne. Do spotkania, gdzie prowadzone są zajęcia logujemy się za pomocą udostępnionego linku i hasła. Główną funkcjonalnością jest możliwość przesyłania obrazu i dźwięku wraz z współdzieleniem ekranu swojego komputera. Dodatkowo mamy do dyspozycji tablicę oraz chat z którego każdy uczestnik szkolenia online może korzystać.

Jak przygotować się do szkolenia online?

ISTQB® szkolenie

Przed szkoleniem zawsze warto przejrzeć dostępne materiały oraz przeczytać sylabus ze zrozumieniem. Uczestnicy szkoleń często mają obawy przed kursami w formie online i nie wszyscy są przyzwyczajeni do takiej formy zajęć. Pamiętajcie, że taki kurs prawie nie różni się od szkolenia w formie stacjonarnej. Prowadzący zajęcia online są do tego odpowiednio przygotowani i dysponują interaktywnymi formami przekazu informacji. Ogromną zaletą formuły online jest to, że nie musimy nigdzie jechać, żeby przystąpić do szkolenia. W dodatku istnieje możliwość do przystąpienia do egzaminu także w formie online – więcej na ten temat w artykule egzamin ISTQB® online.

Czy szkolenie stacjonarne jest lepsze?

To zależy. Każdy z nas z pewnością uczestniczył już kiedyś w kursach stacjonarnych, ale niekończenie w tych prowadzonych w trybie zdalnym. Dla niektórych z kolei forma szkolenia online to jedyna możliwość, żeby przystąpić do kursu bez konieczności dalekiego podróżowania. Mogę się jedynie domyślać, że sporo potencjalnych uczestników szkoleń spróbuje odłożyć je w czasie ze względu na jego formułę, ale pamiętajcie, że prowadzący zajęcia bardzo dobrze zdają sobie sprawę z formuły w jakiej prowadzone jest szkolenie i robi co w jego mocy, żeby utrzymać wasze zainteresowanie podczas zajęć. Szkolenie ISTQB prowadzone w formie zdalnej to zdecydowanie trudniejsza forma do prowadzenia zajęć dla trenera niż tradycyjne szkolenie stacjonarne. Niestety szkolenie online nie pozwala na tak dobrą interakcję z uczestnikami i wymaga często wywoływania do ‘tablicy’ poszczególnych uczestników, żeby ich zmusić do większej aktywności. Pamiętajcie, że absolutne minimum to kamera z mikrofonem – jeśli nie korzystacie z kamery wbudowanej w laptopa to możecie podłączyć kamerę zewnętrzną. Innym aspektem jest też aktywność i nastawienie uczestników kursu – jeśli jakiś fragment materiałów jest niewystarczająco omówiony to śmiało pytajcie.


Jako akredytowany dostawca szkoleń ISTQB® oferujemy kursy zarówno w języku polskim jak i angielskim. Zapraszamy do współpracy oraz powodzenia na egzaminie!