4.7 (12 ocen) , ostatnia aktualizacja 4.06.2020 r.


Wielokrotnie pojawia się pytanie czym zajmuje się tester a także co należy zrobić, żeby zostać testerem oprogramowania. Bardzo często wskazujecie na certyfikację ISTQB® jako jedyną ścieżkę do rozpoczęcia testowania. Istnieje jednak więcej możliwości a samo szkolenie ISTQB® może stanowić doskonałe uzupełnienie naszego CV. Artykuł jest przeznaczony dla osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę z testowaniem, ale nie do końca wiedzą co i jak należy to zrobić.

Od czego rozpocząć? To zależy… Na wstępie dobrze wspomnieć, że niezależnie od tego co robiłeś bądź robiłaś do tej pory może się to okazać plusem w pracy testera. Testujemy różne systemy i nie zawsze jest tak, że jest to doskonale nam znana branża. Jeszcze nie tak dawno, aby rozpocząć swoją przygodę z testowaniem to nie było innej możliwości niż rozpoczęcie pracy w branży choćby na stanowisku analityka biznesowego, inżyniera wymagań lub w zespole wsparcia technicznego, a dopiero następnie ukierunkowanie się na testowanie. Dzisiaj istnieje sporo więcej możliwości jak choćby spotkania branżowe, konferencje, webinary, przeróżne kursy online, kursy stacjonarne a także studia.

Czy szkolenie ISTQB® pomoże mi w zostaniu testerem oprogramowania?

Prędzej czy później każdy z przyszłych testerów zetknie się z możliwością certyfikacji. Jest to najbardziej rozpoznawalny certyfikat testerski, który jest rozpoznawalny na całym świecie. Sylabus ISTQB® jest oparty na sylabusie i dla osób z poza branży może się okazać absolutnie niezrozumiały a zapamiętywanie treści sylabusa na pamięć może nie być wystarczające do zdania egzaminu ISTQB®. Z pewnością sam materiał nie wystarczy do rozpoczęcia swojej przygody z testowaniem, wręcz idealnie byłoby uzyskać choć minimalne doświadczenie i dopiero wtedy zapisać się na szkolenie ISTQB®. Taka certyfikacja to jedna z lepiej ugruntowanych i sprawdzonych ścieżek rozwoju. Kursów warto szukać pośród akredytowanych dostawców szkoleń – są to firmy, które spełniają określone wymagania dotyczące przeprowadzania szkoleń i dotyczy to materiałów szkoleniowych, trenera oraz doświadczenia w przeprowadzaniu szkoleń.

ISTQB® portfolio

Jakie umiejętności powinna mieć osoba, która chce zostać testerem oprogramowania?

Dobry tester to przede wszystkim osoba, która jest dociekliwa i posiada krytyczne spojrzenie. Jeśli dodamy do tego skrupulatność i niekończącą się ciekawość to można powiedzieć – dobry materiał na testera. Spotykamy się z osobami, które mają wręcz dar do psucia różnego rodzaju sprzętu. Mówimy, że ten to zawsze coś zepsuje – i to też właśnie o to chodzi, żeby potrafić coś zepsuć i wskazać, dlaczego nie działa. Umiejętność analitycznego myślenia i rozwiązywania problemów to ewidentny plus. Trzeba tutaj także wspomnieć o umiejętnościach miękkich, głównie komunikatywności. Umiejętność komunikowania informacji w sposób neutralny i skoncentrowany na faktach może się okazać dla testerów bezcenny. Dodajmy do tego szkolenie ISTQB®, które pomoże nam ugruntować posiadaną wiedzę i zaczynamy.

Jako akredytowany dostawca szkoleń ISTQB® oferujemy kursy zarówno w języku polskim jak i angielskim. Zapraszamy do współpracy oraz powodzenia na egzaminie!

Autor: Paweł Kwasik