4.9 (15 ocen) , ostatnia aktualizacja 9.06.2020 r.


Patrząc na obecny rynek pracy można łatwo zauważyć, że pojawia się coraz więcej ofert pracy dla testerów oprogramowania. Oczywiście istnieje różne nazewnictwo dla zajęcia testera oprogramowania np. quality assurance specialist, specjalista ds. jakości oprogramowania, tester manualny, tester automatyzujący, test engineer, manual tester, tester wydajnościowy itd. Już na tym etapie widać, że tester ‘nie jedno ma imię’. Osoby chcące wejść do branży często zastanawiają się którą ścieżkę wybrać – bardzo często patrząc na widełki zarobków każdy celuje od razu w testera automatyzującego – czy to dobre podejście? To zależy.

Tester automatyczny, nie! Automatyzujący!

Przede wszystkim mówimy tutaj o testerze automatyzującym a nie jak to niestety, ale utarło się w języku HRowym ‘tester automatyczny’. Mówimy tutaj o osobie, która posiada już ugruntowaną wiedzę z zakresu testowania, do tego z łatwością przychodzi jej napisanie / zrozumienie kodu lub języka skryptowego. Okazuje się, że tester automatyczny to także cel przebranżowienia się dla programistów, którzy sprawnie programują i praca testera, który automatyzuje testy manualne przychodzi im z łatwością. Zaleca się, żeby mimo wszystko zaczynać swoją przygodę z testowaniem od testowania manualnego tak żeby wypracować sobie dobry ‘warsztat’ i opanować podstawowe narzędzia przydatne w testowaniu.

Dobry warsztat - to podstawa

ISTQB® szkolenie

Mówi się, że „A fool with a tool is still a fool” czyli nie chcąc automatyzować chaosu musimy położyć nacisk na dobre przygotowanie merytoryczne i zacząć od wyrobienia dobrych nawyków w codziennej pracy testera oprogramowania. W czasach rozwoju metodyk zwinnych pojawiła się konieczność, żeby tester potrafił jednak przeczytać kod, napisać prosty skrypt i poznał zasady tworzenia przejrzystego kodu. Takiej osobie o wiele łatwiej jest obronić swój punkt widzenia i sprawdzić poprawność kodu, który może zawierać defekt.

Od czego zacząć testowanie?

Przy okazji rozpoczynania swojej przygody z testowanie warto rozważyć egzamin ISTQB® który pozwoli Wam ugruntować wiedzę z zakresu testowania i umożliwi uzyskanie międzynarodowego certyfikatu. Stawianie pierwszego kroku od razu w kierunku testera automatyzującego może okazać się zbyt wysokim progiem wejścia do branży dlatego też pamiętajcie, że dobry tester manualny ma szanse, żeby stać się dobrym testerem automatyzującym. Przy automatyzacji testów dużą role odgrywają narzędzia, a w Waszych projektach mogą pojawić się różne narzędzia jak i różne języki programowania. Istotne jest to, żeby swoje pierwsze kroki stawiać pod okiem specjalistów z branży. Dlatego też zapraszamy do współpracy. Najbliższe szkolenia znajdziecie na stronie Terminarz szkoleń.


Jako akredytowany dostawca szkoleń ISTQB® oferujemy kursy zarówno w języku polskim jak i angielskim. Zapraszamy do współpracy oraz powodzenia na egzaminie!