4.8 (23 ocen) , ostatnia aktualizacja 10.08.2020 r.


1. Umiejętność stosowania technik opartych na specyfikacji – myślę tu głównie o testowaniu opartym o klasy równoważności i analizie wartości brzegowych, tablicach decyzyjnych (oraz ich minimalizowaniu) i testowaniu przejść między stanami. Dobry analityk testów także sprawnie porusza się w obszarze testowania w oparciu o przypadki użycia i historyjki użytkownika. Czarnoskrzynkowe techniki uzupełniają techniki testowania kombinatoryjnego.

2. Testowanie oparte na ryzyku – analityk testów jest czynnie angażowany w identyfikację, ocenę i łagodzenie ryzyka. Regularna ocena statusu ryzyka i informowanie interesariuszy są kluczowe dla powodzenia projektu.

3. Dobre zrozumienie charakterystyk testowania – funkcjonalność i użyteczność to dwa główne obszary zainteresowań analityka testów. Ponadto ścisła współpraca z technicznym analitykiem testów w obszarze testowania dostępności.

Warto podkreślić, że umiejętności analityka testów możesz potwierdzić uzyskując certyfikat ISTQB®. Pamiętaj jednak, że zdobywasz je w codziennej pracy bądź na szkoleniu ISTQB® Test Analyst.