4.7 (17 ocen) , ostatnia aktualizacja 4.03.2020 r.


Tak, możliwość podejścia do egzaminu ISTQB® bez konieczności udziału w kursie przygotowującym to główna zaleta certyfikacji ISTQB®. Bardzo dużo osób zadaje to pytanie. Nie ma konieczności udziału w ekursie, żeby móc podejść do egzaminu ISTQB® Poziom Podstawowy, a także do egzaminu ISTQB® Poziom Zaawansowany. Więcej o tym jak wygląda egzamin ISTQB® znajdziecie tutaj: https://qa-szkolenia.pl/jak-wyglada-egzamin-istqb.html. Główna zaleta może się okazać także wadą, ponieważ kursanci, którzy uczestniczą w egzaminie po ukończeniu kursu przygotowującego osiągają znacznie lepsze wyniki egzaminu. Wybór należy do Was, ale szczerze zachęcamy do wspólnego przygotowania do egzaminu ISTQB®.

Czy nieobecność na szkoleniu obniża moje szanse zaliczenia egzaminu ISTQB®?

O ile ogromną zaletą certyfikacji ISTQB® jest możliwość podejścia do egzaminu bez konieczności udziału w szkoleniu to już zdawalność takich egzaminów, gdzie uczestnicy przygotowują się we własnym zakresie jest nieznacznie niższa. Dużo zależy od tego, ile poświęcimy czasu na naukę, ale zdecydowanie zalecamy przystąpienie do egzaminu ISTQB® po wcześniejszym przygotowaniu podczas kursu ISTQB®. Kurs ISTQB® Poziom Podstawowy trwa trzy pełne dni i omawiany jest materiał ze wszystkich sześciu rozdziałów. Dodatkowo uczestnicy mają do dyspozycji egzamin próbny który jest wiernym odzwierciedleniem tego co jest na prawdziwym egzaminie ISTQB®. Jeśli zależy Ci na bezpośrednim kontakcie z trenerem i możliwości uczestnictwa w zajęciach w sali wykładowej to polecamy zajęcia w formie stacjonarnej. Z kolei, jeśli nie masz możliwości, żeby dojechać na zajęcia w centrum szkoleniowym a masz, jak zorganizować sobie miejsce pracy w domu to zachęcamy do uczestnictwa w szkoleniach w trybie online.

Egzamin ISTQB®

Z czego składa się egzamin ISTQB®?

Egzamin ISTQB® to w przypadku poziomu podstawowego 40 pytań ABCD. Uczestnik egzaminu ma na to godzinę. Na taki egzamin składa się materiał opisany w sylabusie (aktualna wersja sylabusa 3.1). Najwięcej pytań jest poświęconych na rozdział czwarty (Techniki testowania) i piąty (Zarządzanie testami). Podczas egzaminu ISTQB® można sporządzać notatki, ale zostają one zabrane przez egzaminatora. Wynik egzaminu jest dostępny niezwłocznie po zakończeniu egzaminu elektronicznego. W przypadku egzaminów w formie papierowej na oficjalny wynik należy czekać do 5 dni roboczych. Istnieje możliwość pisania egzaminu także w innych językach np. angielski lub niemiecki. Każdy uczestnik, który zdaje w innym języku niż ojczysty otrzymuje dodatkowo 25% dodatkowego czasu – w takiej sytuacji możliwe jest korzystanie z tradycyjnego słownika. Więcej informacji na temat egzaminu ISTQB® znajdziecie tutaj: https://qa-szkolenia.pl/jak-wyglada-egzamin-istqb.html.

Autor: Paweł Kwasik