4.8 (41 ocen) , ostatnia aktualizacja 5.06.2020 r.


Czy praca testera oprogramowania to praca marzeń? Jakie umiejętności powinien posiadać tester manualny? Choć pojawiają się w Internecie oferty pracy hucznie określane jako praca marzeń to nie jestem wcale pewien czy praca testera oprogramowania jest zbliżona do pracy marzeń na bezludnej wyspie. Ale przejdźmy do szczegółów.

Kto może zostać testerem manualnym?

Bardzo wielu testerów oprogramowania trafiło do branży z przypadku. Jeszcze 10-15 lat temu, nie było to ani bardzo rozpowszechnione, żeby w projektach IT był tak wielki nacisk na testy ani z drugiej strony nie było na rynku wielu osób, które posiadały już doświadczenie w tym zakresie. Stąd też rzadko kiedy osoby, które zaczynały wtedy w branży miały za sobą solidne przygotowanie merytoryczne. Wszystko się z czasem zmieniło. Z jednej strony bardzo powszechne stało się przygotowanie wg ISTQB® oraz szereg kursów doszkalających przyszłych testerów oprogramowania. Z drugiej strony też kandydaci zauważyli, że droga do przekwalifikowania się w kierunku zawodu tester manualny jest na wyciągnięcie ręki a ofert pracy jest naprawdę sporo.

ISTQB® foundation

Jak zostać testerem?

Jeśli chcesz zostać testerem oprogramowania to pamiętaj, że nie jest ważne czym zajmowałeś się do tej pory, jakie masz doświadczenie. Pamiętaj, że jakiekolwiek doświadczenie posiadasz, jest będzie Twoim atutem w branży IT. Systemy IT są wszędzie i są też w tym obszarze, który jest Ci dobrze znany. Więcej na temat tego jak można zostać testerem oprogramowania opisaliśmy w osobnym artykule: "Jak zostać testerem oprogramowania".

Jak wygląda praca testera oprogramowania?

Praca testera oprogramowania ma za zadanie sprawdzać, czy oprogramowanie działa tak, jak powinno. Jest to swojego rodzaju praca związana z zachowaniem jakości – to osoba, która ma za zadanie sprawdzić, czy system działa np. zgodnie ze specyfikacją lub potrzebami biznesowymi klienta. Z jednej strony tester manualny to osoba, która upewnia się, że wszystko działa tak jak należy a z drugiej szuka dziury w całym, próbując wcielić się w rolę użytkownika końcowego i sprawdzając najróżniejsze, nawet mało realne scenariusze wykorzystania systemu.

Czy certyfikaty mają znaczenie i są wymagane w pracy testera oprogramowania?

Jeśli jesteś osobą, która dopiero rozpoczyna swoją przygodę z testowaniem to certyfikat ISTQB® Poziom Podstawowy będzie strzałem w dziesiątkę. Taki certyfikat jest potwierdzeniem twoich umiejętności testera oprogramowania i jest wymagany na większości stanowisk testerskich. Więcej na temat tego dla kogo jest certyfikat ISTQB® znajdziecie w osobnym artykule: "Dla kogo przeznaczony jest egzamin ISTQB® Certified Tester Foundation Level". Oczywiście certyfikaty to nie wszystko, ale z biegiem czasu poza zdobytym doświadczeniem chcemy poukładać swoją wiedzę a także awansować i walczymy o podwyżkę. Wtedy właśnie przychodzi czas na kolejne certyfikacje ISTQB® Advanced.

Od czego należy zacząć, jeśli chcę zostać testerem oprogramowania?

Osobom, które chcą rozpocząć swoją przygodę z testowaniem manualnym polecam zacząć od szkolenia i egzaminu ISTQB®. Jest to najlepsza droga do tego, żeby ugruntować swoją wiedzę i powielać dobre, sprawdzone praktyki. Zawsze pytacie o to jaka branża jest najlepsza, ale nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi. Gorąco polecam obserwację aktualnych ogłoszeń o pracę, rozeznanie się w kierunku tego jakie wymagania stawiają poszczególni pracodawcy, a także wizytę na lokalnych targach pracy.

Jako akredytowany dostawca szkoleń ISTQB® oferujemy kursy zarówno w języku polskim jak i angielskim. Zapraszamy do współpracy oraz powodzenia na egzaminie!

Autor: Paweł Kwasik